Õpime jooma! Miks, kui palju ja kuidas?
Foto: Lev Dolgachov/PantherMedia/Scanpix
Tere sõber!
Aprill on teatavasti naljakuu, kuid seda on nimetatud ka mahlakuuks. Eks selle nimega viidatakse sellele, et kevadel hakkavad veed vulisema ja elumahlad taimedes jooksma. Sõnast “mahlakuu” tasuks aga kinni haarata ka kõigil neil, kellele meeldib pidutseda ja meeleolu tekitamiseks napsu võtta. Ehk tuleks napsu asemel rohkem mahla juua?!
Selle nädala artiklis kirutangi Sulle seekord sellest, miks, kui palju ja kuidas juua!
Pole vist mingi uudis, et alkohol on tarkade inimeste jook! Vales kohas, valedes kogustes ja vale sagedusega trimpamine teeb rohkem kahju kui kasu.
Aga, miks siis ikkagi kiputakse üle jooma, kinni tõmbama, pumbaks kaanima, zombistuma? (Iseloomustavaid sõnu on veelgi, kuid usun, et said point’ist aru!)
Et Sina end mõnel nooblil koosviibimisel amööbiks ei jooks, selleks jäta meelde järgmised nõuanded, mis päästavad Sinu ja ka Sinu peoseltskonna ebameeldivatest olukordadest!
1.Vähem on parem!
Ei, kõva mees pole see, kes suudab ühe või kahe lonksuga poolese viina alla kulistada. Kõva mees ja eeskujulik naine on hoopis see, kes oskab valmistada maitsvaid kokteile ja neid ka vastavalt konsumeerida.
Kui Sa kardad, et Sinu kokteilid võidakse liiga kanged teha, siis palu need valmistada Sinu silme all. Nii saad öelda, millal on STOP ja Sa ei pea muretsema, et need liiga kanged ja salakavalad tehakse.
2.Kui pole piisavalt maganud, siis ära napsuta!
Kui Su organism pole piisavalt puhata saanud, siis ei suuda see ka alkoholi salakavalale mõjule vastu panna. Kui Sa tead, et sul on plaanis õhtul üksi või sõpradega välja minna ja (mõned) dringid teha, siis püüa enda keha ja vaimu enne klubi/pubituuri laadida. Usu mind, Sinu peoöö saab olema kordades lõbusam, pikem ja huvitavam!
3.Ära kaani, pea pause!
Uuringud näitavad, et kahe alkohoolse joogi vahel võiks olla 30 minutiline paus. Pool tundi on selline aeg, mille jooksul alkohol Sinu organismile ja ajutegevusele mõju hakkab avaldama.
No ilmselgelt ei suuda Sa ju nii kaua oodata ja 30 minuti jooksul on Sul vähemalt 2 rummikoksi ja 2 slämmerit kõhtu valatud. Aiii…sellisel juhul saab see 30 minuti pärast saabuv litakas korralik olema. Halvimal juhul võid isegi alkoholimürgistuse saada. Ära mängi oma eluga!
4.Enne söö, siis joo!
Tühja kõhuga baari minna on sama tark otsus, kui tühja kõhuga poodi minna. Kummastki ei tule midagi head. Teisel juhul täitub ostukorv ebavajaliku toidukraamiga. Esimesel juhul täitub aga tühi magu alkoholiga, mis võib Sult üllatava kiirusega “jalad alt viia”. Et salakaval alkohol liiga kiiresti imenduda ei saaks, selleks söö enne drinkide joomist valgu ja süsivesikute rikkaid toite.
Nii väldid üllatuslikku ülejoomist, mäluauke, ebaviisakat käitumist teiste suhtes, kaalust alla võtmist (loe: oksendamist) ja teisi “toredaid” asju.
5.Tea oma piiri ja ära ületa seda!
Kuna Sa seda nädalakirja loed, siis ma eeldan, et Sa oled oma elus ikka rohkem õllesid ja siidreid avanud, kui ainult ühe?! Seega on Sul olemas mingigi aimdus, kui palju Su pea kannatab, enne kui päris segast hakkad viskama. Palun püüa seda olukorda vältida! Nii teed Sa teene endale ja oma lähedastele.
6.Joo vett!
Vesi on Sinu parim sõber! Joo vett enne peole minekut, peol olles ja pärast pidu! Vesi aitab vätida/vähendada pohmakat ja riski, et Sa end üle kaanid ja pumbaks tõmbad. Jah, need sõnad “pumbaks” jne kõlavad ossilikult ja labaselt, kuid selliseid sõnu just Sinu kohta kasutataksegi, kui Sa ei suuda alkoholiga piiri pidada ja oma mõistuse ära jood!
Ma siiralt loodan, et Sinu nädalavahetuste peoööd lõppevad heatujuliselt ja turvaliselt. Pole ju mõtet juua selleks, et tekitada endale muresid ja probleeme juurde. Nädalavahetus peaks olema nö akude laadimiseks, et saaksid uuel töönädalal olla asjalik ja elurõõmus!
Päikselist nädalavahetust!
Reivo Samma
Mjau programmijuht